ישראלים החיים בחו"ל - סכנה, התבוללות!


שלישי, יולי 10, 2018

הגעתי לישראל עם מנהיגים יהודים אמריקנים, כחלק ממשלחת "עם אחד". שוחחנו עם רה"מ, הנשיא, ח"כים ושרי ממשלה על עתיד היהדות באמריקה ובישראל. באחד הדיונים אמר השר יריב לוין גלויות: "בחו"ל, רק יהודים דתיים ויהודים ציונים לא יתבוללו". הלוואי .שהיה צודק.

למרבה הצער, העובדות בשטח הן שהישראלים באמריקה כבר מתבוללים. כרב בעמק הסיליקון, אני נמצא בקשר עם לא מעט מקרב רבבות הישראלים המתגוררים שם. הם גאים במדינתם וציונים באמונתם, ועדיין אמונה זו אינה מספקת הגנה נגד גל ההתבוללות.

לילך לב־ארי ועוזי רבהון תיארו בספרם "ישראלים־אמריקנים: הגירה, טרנס־לאומיות וזהות תפוצתית" כיצד ישראלים חילונים בחו"ל מתקשים להעביר לילדיהם את זהותם הישראלית במובהק. הם מגלים כי "ישראליותם" החילונית אינה חסינה מפני סכנות ההתבוללות בגולה.

אני נוכח בכך בלי הרף, כשניגש אלי ישראלי נוסף מאותם אלו שנשואים או יוצאים עם בן/בת זוג לא־יהודי/ת. רבים מהם יהודים מסורתיים, שלעולם לא היו יוצאים עם לא־יהודי בישראל. ועדיין, באמריקה, בלי התרבות היהודית החזקה והסביבה התומכת, ההכרה הברורה מתפוגגת.

מכר סיפר לי שלאחרונה נכח בחתונות של ילדי ידידים ישראלים. בכולן התקיימו נישואים בין־דתיים: בראשונה עם בן זוג סיני, בשנייה - פיליפיני, ובשלישית - נוצרי לבן. לרוע המזל, חווייתו אינה יוצאת דופן.

לנוכח מציאות זו, ומאחר שנוכחתי במהלך עשר שנות שהותי שם שהמצב הולך ומחמיר, אני מרשה לעצמי לחלוק בפתיחות את מחשבותיי עם ישראלים המתגוררים בחו"ל או שוקלים לעבור לשם.

כישראלים, אתם רגילים לכך שההיבטים היהודיים של זהותכם "מסודרים", מעצם מגוריכם במדינת ישראל. השפה המדוברת היא עברית, וחגי ישראל הם ימי חג לאומיים, הנחגגים באופן קהילתי בבתי הספר ובציבור. מזון כשר זמין ובתי כנסת מצויים בכל שכונה.

אמריקה אינה ישראל. באמריקה, התמיכה בזהות היהודית קשה להשגה. החגים הלאומיים אינם יהודיים. החינוך בבתי הספר הציבוריים מעודד אינטגרציה והיטמעות. עם זאת, אני רואה שכאשר ישראלים עוברים לאמריקה, הם נותרים פסיביים. הם מקווים שאם ידברו עברית בבית, יצליחו להחדיר בילדיהם זהות ישראלית. הם חושבים שהעובדה שיש חברים ישראלים תספק קבוצת תמיכה.

מגוריי במפרץ סן פרנסיסקו, ואני יכול לומר לכם מניסיוני, שזה לא עובד. אם לא ישלבו את השימוש בשפה העברית בבית ואת החברים הישראלים בקשר יהודי משמעותי - כישראלים לשעבר אין זה סביר שהילדים ישמרו על זהותם היהודית, אפילו לא לשני דורות! הם ישמרו על המסורות כדי לשמח אתכם, אך אם לא יבינו מדוע הם נוהגים כך, זו לא תהיה סיבה מחייבת, שתמנע מהם להתבולל.

הזהות הישראלית הציונית אינה שונה בבסיסה מכל זהות לאומית אחרת, אירית, איטלקית או גרמנית. בתוך דור או שניים, אומות אלה נטמעות בתוך החברה האמריקנית, כשהן משמרות מאפיינים בודדים של תרבותן. זה מה שקרה ליהודים האמריקנים הליברלים באמריקה, ומה שעלול לקרות גם לישראלים המגיעים לאמריקה.

החכם הבבלי המפורסם, רב סעדיה גאון, קבע לפני כמעט 1,100 שנה בספרו "אמונות ודעות" ש"אין אומתנו אומה, אלא בתורותיה" ("אמונות ודעות"). התורה מאפשרת לנו לשמור על זהותנו ועל היותנו עם, מחורבן הבית ועד ימינו.

אם תמצאו עצמכם חיים באמריקה ותרצו זהות יהודית חסינת התבוללות, חיוני שתנקטו פעולה כדי להתחבר לתורה. רשמו את ילדכם לבית ספר שבו יקבל חינוך יהודי. הצטרפו לשיעור תורה בעצמכם. לכו לבית כנסת, שבו התורה נלמדת וחיה.

קבלו החלטות אלה כעת, כשההזדמנות עדיין בידכם. רק השבוע דיבר איתי אב יהודי על בתו הנשואה ללא־יהודי. הוא הפטיר באנחה: "כשאני מסתכל אחורה, כנראה הייתי צריך לעשות משהו אחרת, אבל עכשיו כבר מאוחר".

הרב מנחם לוין הוא רב קהילת "עם אחד" בקליפורניה


33 צפיות

ארגון להפצת יהדות

 אמ"ת זה חותמו של הקדוש ברוך הוא – ואמת בגימטריה זה "9"

חובה לכל יהודי לקרוא חומש עם פירושים ולקיים את 613 מצוות וזה יוביל אותו לאמת!

"מָה אָהַבְתִּי תוֹרָתֶךָ כָּל הַיּוֹם הִיא שִׂיחָתִי"

© 2009 to 2021   EMET9.org - All Rights Reserved |   Emet 9 אמת |  E9 © כל הזכויות שמורות | Privacy Policy