הזהרה: מונוסודיום גלוטמט


(Monosodium glutamate, בקיצור: MSG)
"ונִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם"!
מונוסודיום גלוטמט הוא מלח נתרן של חומצה גלוטמית, המשמש לתיבול בעיקר בתעשייה.

יש לו השפעות שליליות. מידע זה התגלה במקרה על-ידי שני רופאי עיניים בריטים, ד"ר לוקאס וד"ר ניוהאוס, שחקרו הפרעת עיניים נדירה. בניסיון למצוא תרופה למחלה, הם נתנו לעכברים מונוסודיום גלוטמט, חומצה אספרטית ותוצרים מטאבוליים אחרים, על סמך הרעיון שחומרים אלה יכולים לשמש דלק עבור חלק מתאי העצב.

ד"ר לוקאס וד"ר ניוהאוס גילו כי העכברים שקיבלו גלוטמט וחומצה אספרטית, סבלו מהרס נרחב של תאים ברשתית העין, וכי הנזק הזה היה גרוע יותר אצל גורי עכברים, בהשוואה לעכברים הבוגרים. הנזק החמור ביותר נגרם מהחשיפה לגלוטמט.

מונוסודיום גלוטומט, גורם ל:

  • כאבי ראש

  • תחושת הבהוב בעיניים

  • הזעה

  • לחץ בפנים

  • חוסר תחושה, עקצוץ או צריבה בפנים, בצווואר ובאזורים אחרים בגוף

  • פעימות לב מהירות

  • כאבי חזה

  • בחילות

  • חולשה

ד"ר אבל מסבירה: "גלוטמט מופיע בטבע בשתי צורות. הוא מצוי בצורתו הקשורה, כחלק ממולקולת חלבון, לחומצות אמינו נוספות. הוא יכול גם להימצא בצורתו החופשית בצמחים וברקמות של בעלי חיים. הוא מצוי באופן טבעי במוצרי מזון שונים, ביניהם, בשר, עוף, דגים, עגבניות, תירס, פטריות וגבינה. הגלוטמט החופשי הוא הבסיס לטעם החזק במזונות. מזון שמכיל כמויות גדולות של גלוטמט, כמו למשל גבינות ועגבניות, הוא בדרך כלל בעל טעם עשיר. כמו כן, טעם הגלוטמט עשיר יותר ככל שהמזון בשל יותר. כך למשל, עגבנייה בשלה טעימה יותר וגבינה מיושנת היא בעלת טעם חזק במיוחד. בצורתו התעשייתית המונוסודיום גלוטמט נמצא במוצרים תעשייתיים רבים, כגון אבקות מרק, נקניקים, חטיפים מלוחים, במיני בשרים מעובדים, בתבשילים מוכנים, רטבים, ברטביי עגבניות למיניהם, ירקות משומרים או קפואים תבלינים מעורבים ועוד. כמו כן, המונוסודיום גלוטמט שכיח מאוד במאכלים הסיניים והאסייתיים. בישראל מוטלת חובה לציין את דבר מציאותו של החומר במזון. סימונו הוא MSG (הגזור משמו הלועזי) או E621".
"בנוסף לתפקיד המבני של חומצה גלוטמית כמרכיב בחלבון, משמשת החומצה גם כמוליך עצבי המפעיל קולטנים במוח, וכחומר מוצא ליצירת ,GABA המוליך העצבי השכיח ביותר במערכת העצבים המרכזית. חומצה גלוטמית אינה יכולה לעבור בקלות מהמוח אל זרם הדם ולהיפך. במחקרי חיות נראתה השפעה של צריכה גבוהה במיוחד של גלוטמט על המוח ועל הפרשת הורמונים מבלוטת יותרת המוח. במחקרים בבני אדם לא נראתה השפעה כזאת, אך למרות זאת הועלו חששות מהשפעה דומה".

אילו מזונות מכילים מונוסודיום גלוטמט?

אבקות מרק, נקניקים, חטיפים מלוחים, קציצות מוכנות, שניצלים מוכנים, רטבים, מזונות קפואים, תערובות תבלינים, שימורים, תבלינים מעורבים ומוצרי מזון תעשייתיים אחרים.​ סימונו הוא MSG או E621. כל החומרים המופיעים ברכיבים כסימון E600 עד E699 הינם מחזקי טעם, והמונוסודיום גלוטמט, הוא רק אחד מיני רבים. ​

יש להיזהר גם מהסימונים המספריים הבאים: E-635 E-631 E-627 E-625 E-624 E-623 E-622 E-620. זה פחות או יותר יכסה אתכם. לרוב במוצרים שכתוב עליהם "רכיבים טבעיים בלבד" אין מונוסודיום, והכי בטוחים הם המוצרים שמתהדרים בכתובת הפשוטה "ללא מונוסודיום גלוטמט".

היזהרו ממה שאתם קונים!


84 צפיות