תשובות מאת הרב דוד שלום נקי שליט"א 
לשאול את הרב שאלה לחץ כאן
 

1   2   3   4   5    6   7

 

 

שאלה - 09082020#

שם השואל/ת:  עוז

שאלה?: מהי דעת הרב עובדיה
כתוב את השאלה כאן:  בנוגע לביקור של איש ואישה נשואים אצל איש ואישה גם כן נשואים שהם מכירים ?
האם יש בכך בעיה צניעותית שהם יושבים ומדברים אחד עם השני/ה ?
ואם זה בעיה האם יש פיתרון לבעיה שזה יעשה בצורה כמו שצריך ?

תשובה:  

המשנה במסכת אבות (פ"א מ"ה) אומרת: "יְהִי בֵיתְךָ פָּתוּחַ לִרְוָחָה, וְיִהְיוּ עֲנִיִּים - בְּנֵי בֵיתֶךָ, וְאַל תַּרְבֶּה שִׂיחָה עִם הָאִשָּׁה", ולכאורה מה הקשר בין שני החלקים הראשונים לחלק האחרון? הענין הוא, שאף על פי שזו מצוה להכניס אורחים ולתת להם הרגשה טובה ונעימה כאילו הם בני בית, מכל מקום אסור לנצל זאת כהיתר לפתח שיחה קלילה ונעימה בין גברים לנשים. הן כאשר מדובר בבעל הבית המפתח שיחה עם אורחת, והן באורח המפתח שיחה עם בעלת הבית.

מותר אמנם לאורח להודות לבעלת הבית וכדומה, ומותר לבעלת הבית לנהוג באדיבות עם אורחיה, אך יש לשים לב לשמור על המרחק המתאים.

 

אולם עם כל זה עדיין מפגש של זוגות צעירים יחד, הוא נוהג פסול, שיכול חלילה להביא לידי תקלות רבות. זכותם וחובתם של כל בני זוג לשמור על ביתם, ולא להכניס אורחים, אשר יש חשש כלשהו שיצא מכשול מנוכחותם. ולכן בדברים אלו אין כלים ברורים, והלב יודע אם לעקל אם לעקלקלות (סנהדרין כו ע"א), והרחק מן הכיעור והדומה לו (חולין מד ע"ב), ושב ואל תעשה עדיף (עירובין ק ע"א).

 

ובדרך אגב, אף על פי שבסעודת שבת במשפחה המצומצמת, ברור שאין שום בעיה שישבו אח מול אחות. אולם בסעודת שבת הנערכת עם קרובי משפחה, כגון גיסים, דודים וכדומה, צריכים לתת את הדעת לסדר את מקומות הישיבה, באופן שהגברים יתרכזו בחצי אחד של השולחן והנשים בחצי השני, כך שלא ישבו גברים מול נשים, אלא גברים מול גברים ונשים מול נשים. ובסעודות מורחבות יותר, כמו בשבתות חתן וכדומה, יערכו שולחנות נפרדים לגברים ולנשים, ויעמידו מחיצה ביניהם.

 

וכאן המקום לעורר על משפחות הנמנות בין מקיימי התורה והמצוות בהידורים רבים, ואילו דווקא בדברים הללו אינם נותנים דעתם לחומרת האיסור, ובשולחן השבת שלהם יושבים זוגות מול זוגות, באופן שאיש יושב מול אשה אחרת. ואליהם נשאל שאלה, וכי מותר להסתכל על גיסתו - אשת אחיו?! הרי בודאי שאסור, ואיך יכול לשבת מולה במשך שעה או שעתיים, וכי יכול הוא להיזהר שעיניו יהיו נתונות רק בצלחת?! ובעת השירה ודברי התורה היכן יתן את עיניו?! וכשדברנו בזה בכמה מקומות, רבים הודו שרק עתה הם מתבוננים שהנהגתם עד כה לא היתה נכונה, ובודאי שלא היה בה נחת רוח לבורא עולם. ואברך חשוב אמר לי שכך נוהגים בבית חמיו, ובאמת אין לו יישוב הדעת בסעודות השבת, כי תמיד יוצא שגיסתו יושבת מולו, והיא מסתכלת עליו והוא אינו יודע היכן לתת את עיניו. ישמע חכם ויוסף לקח.

 

שאלה - 26072020#

שם השואל/ת:  עוז

כתוב את השאלה כאן:  


אשמח מאוד מאוד אם הרב יוכל להגיד לי מה דעתו של הרב יצחק יוסף על שאלות אלו :

1) בשרים של בדץ בית יוסף של שחיטה של הארץ - ספרדים יכולים לאוכלם לכתחילה ללא כל חשש? 
2)אם אני ואשתי מתארחים אצל המשפחה שלנו והם אוכלים בשר חלק אבל לא בדץ , מה צריכים לעשות במצב כזה?
3)אני ספרדי ואחרי שהתחתנתי אני מאוד מאוד רוצה להמשיך ולהוציא את הציציות בחוץ - אני מרגיש שזה הדבר הנכון לעשות , זה בסדר נכון ? 
4)האם לצאת לחוץ לארץ לטיול - שהעיקר זה לטייל והטפל זה  ללכת לקבר/י צדיק/ים זה מותר?
5) האם הרב בעצמו אוכל לכתחילה בשר חלק של הרבנות הראשית לישראל?

תשובה:  

1. כן לכתחילה.
2. אין שום בעיה.
3. אם זה מחזק אותך, אדרבה תוציא. אבל אם בשביל לעשות רוח ולהשתכנז, אל תוציא.
4. לא יוצאים לחו"ל לטיול, לא חסר מקומות בארץ לטייל בקדושה ובטהרה. ורק מי שאין באפשרותו , אז ילך גם למקומות הקדושים בחו"ל. והנכון ביותר שיעשה זיכוי הרבים למסור שיעור, או לחלק שם חוברות בהלכה ובאגדה.
5. חכם שואל כענין.

 

 

1   2   3   4   5    6      7

ארגון להפצת יהדות

החתימה של הקדוש ברוך הוא – הוא אמ"ת אמת בגימטריה זה "9"

חובה לכל יהודי לקרוא חומש עם פירושים ולקיים את 613 מצוות וזה יוביל אותו לאמת!

"מָה אָהַבְתִּי תוֹרָתֶךָ כָּל הַיּוֹם הִיא שִׂיחָתִי"

© 2009 to 2020   EMET9.org - All Rights Reserved |   Emet 9 אמת |  E9 © כל הזכויות שמורות | Privacy Policy